(07О3ЕЗР) Економика заштите на раду

Статус

Семестар

Број часова

ECTS

Изборни

6

2П + 2В

5

Наставници

Зорана Танасић, ванредни професор

Катедра

Студијски програм

Заштита на раду

Условљеност другим предметима

Циљ изучавања предмета

Циљ предмета је да студенти савладају теорeтске основе пословног система и успјешности пословања. Опис и анализа економских учинака заштите на раду, те савремених приступа заштите на раду.

Исход учења

Предмет омогућава студентима да спознају значење и значај предузећа, да анализирају основне принципе пословања предузећа (продуктивност, економичност и рентабилност) и да могу дефинисати и описати појам инвестиција и начин доношења инвестиционих одлука. Студенти су оспособљени за процјену економских посљедица у радној и животној средини.

Садржај предмета

Увод: основни појмови и дефиниције, значај и циљеви економике. Макроекономија и микроекономија. Теорија предузећа, економика предузећа и технике оптимизације. Средства предузећа (основна и обртна). Залихе. Амортизација. Трошкови и калкулације. Доходак и расподјела. Принципи продуктивности, економичности и рентабилности. Анализа трошкова заштите на раду. Заштита као економска категорија. Економске посљедице у радној и животној средини. Појам и класификција негативних економских посљедица. Примјери добре праксе.

Методе наставе и савладавања градива

Предавања: Преношење систематских сазнања из литературе. Током часова предавања неке од тема се обрађују или илуструју разним симулацијама из програма за графичко рјешавање и анализу проблема у којима студенти имају активну улогу.

Вјежбе: Поред примјера који се анализирају, на часовима се рјешавају проблемски задаци којима се илуструју и обрађују одређене теме (групно и појединачно).

Дискусија случајева из праксе: Главни облик рада је обрада случајева из праксе, чиме студенти науче како стечена знања примјенити у практичне сврхе.

Израда и излагање семинарског рада уз обавезну примјену методологије за израду стручних радова.

Литература

1. Сорак, М., Организација и економика предузећа, Универзитет – Технолошки факултет, Бања Лука, 2007.


2. Бобрек, М., Танасић, З., Травар, М.: Процесна организација, Универзитет – Машински факултет, Бања Лука, 2007.


3. Берберовић, Ш., Шуњић, Беус, М.: Универзитет – Економски факултет, Бања Лука, 2005.


4. Стандарди ISO 14000, ISO 18000.

Облици провјере знања

Оцјена присуства и активности на настави, оцјена колоквијума, оцјена самостално израђеног семинарског рада и завршни испит.
Похађање наставе
5 бод.
Семинарски рад
10 бод.
Активност на настави
5 бод.
Колоквијуми (2×25)
50 бод.
Завршни испит
30 бод.
Укупно
100 бод.

Посебне назнаке за предмет

Огласна табла