Шеф лабораторије | Доц. др Бранислав Средановић |
Особље | Проф. др Симо Јокавновић, |
Телефон | +387 51 433 034 051 433 000, локал 111 |
Карактеристике лабораторијске опреме
Наставне активности на првом и другом циклусу студија првенствено се односе на студијски програм Производно машинство, али и на друге студијске програме који се изводе на Машинском факултету (Мехатроника, Индустријско инжењерство и менаџмент). Настава се одвија путем предавања, аудиторних и практичних вјежби на предметима чији се наставни садржаји односе на технологије обраде и рачунаром подржане технологије: Производне технологије, Технологија обраде резањем, Машине алатке, Алати и прибори, Рачунаром интегрисана производња, Трибологија, Неконвенцинални поступци обраде, Производња подржана рачунаром, Флексибилни технолошки системи и др. У лабораторији се изводе експериментална истраживања током израде завршних радова на првом и другом циклусу студија.
Активности у оквиру научно-истраживачких и стручних пројеката великим дијелом су подржане од стране градских и републичких развојних агенција и надлежних министарстава у Влади Републике Српске. У периоду од 2012. до 2017. године реализована су три билатерална пројекта са истраживачима из Лабораторије за одрезавање Факултета за стројништво из Љубљане. Пројекти су подржани од надлежних министарстава у Влади Републике Српске и Републике Словеније. У оквиру ових пројеката реализована су истраживања која се односе на хибридне технологије, микрообраду и обраду тешкообрадивих материјала.
Од 2017. године у континуитету је реализација стручног пројекта оспособљавања већег броја CNC оператера и програмера подржаног од стране CIDEA-е. Овај вид активности подржан је од водећих предузећа металопрерађивачке индустрије региона: „Kolektor CLL“ Лакташи, „Mahle“ Бања Лука, „PMP Jelšigrad“ Градишка, „TIKT manufaktura“ Градишка, „VIS“ Бања Лука, „DASS Prom“ Бања Лука и др. Поред наведених активности у лабораторији се континуирано организују курсеви из CNC програмирања од 2014. године.
Динамика процеса резања и његова интеракција са механичком структуром обрадног система – циљ развој аналитичких и нумеричких модела симулације динамичког понашања елемената обрадног система.
Развој и тестирање модела на бази вјештачких неуронских мрежа за мониториг процеса обраде – циљ успостављање оптималног вођења процеса путем познавања и моделирања показатеља процеса обраде резањем.
Развој модела универзалне обрадивости материјала – циљ успостављање универзалне обрадивости материјала, те формирање база знања. Овај пројекат билетарлне сарадња са Лабораторијом за резање Факултета за стројништво из Љубљана је подржан од стране Министарства науке и технологије у Влади РС.