(М2УЗ) Управљање знањем

Назив предмета

УПРАВЉАЊЕ ЗНАЊЕМ

Шифра предмета

Статус

Семестар

Број часова

ECTS

16‐М20УПЗ

Обавезни

II

2 П + 2 В

5

Наставници

Др Мирослав Бобрек, ред. проф.

Условљеност другим предметима

Облик условљености

Опште дисциплине информационих и комуникационих технологија

Положен испит

Циљ изучавања предмета

Циљ предмета је да се студент упозна са теоретским и практичним аспектима креирања и примјене знања у одрживом функционисању организација. Треба да познаје иновационе процесе у организацијама, те да буде активни учесник организације која учи и друштва знања.

Исход учења

Студент ће бити упознат са појмовним основама знања и са аспекта различитих дисциплина (психолошко – социолошким, информатичким, организационим и културолошким. Биће оспособљен да иницира и организује методе тимског рада са циљем креирања и пренос знања од појединца према тиму и обратно. Биће упознат са информационим и комуникационим технологијама за обухват, чување и дисеминацију знања (базе података, базе знања, алати за колаборацију и учење, подршка у одлучивању и др.). Моћи ће да управља иновационим процесима у организацији од прикупљања идеја, њихове валоризације до реализације у иновираном или новом производу. Моћи ће да креира систем перформанси за мјерење и управљање интелектуалним капиталом у организацији. Биће упознат са системом патентирања и заштите интелектуалне својине.

Садржај предмета

Етимологија појмова: податак, информација, знање, мудрост. Знање као конкурентска предност на тржишту. Основи епистемологије (науке о знању). Аспекти организационог понашања и методе управљања знањем. Знање и професионална компетенција. Онтологије као стандарди за представљање знања конкретне области (BodyofKnowledge). Концепти управљања знањем у процесима континуалних унапрјеђења и рјешавању проблема (Problemsolving). Систем управљања иновацијама и унапрјеђењима у организацији. Управљање интелектуалним капиталом у организацији (ресурси, активности, индикатори, извјештавање). Технолошки паркови и иновациони центри. Системи заштите интелектуалне својине. Патенти. Информационе технологије за подршку управљања знањем. Друштвени и културолошки аспекти управљања знањем (друштво знања).

Методе наставе и савладавања градива

Предавања, пројектни рад. Израда пројекта пријаве иновације унутар организације и патентном заводу или пројекта идентификације ресурса и индикатора интелектуалног капитала конкретне организације.

Литература

  • Donald Hislop, Knowledge management, Oksford university press, 2009.

  • Мирослав Бобрек, Милан Ивановић, Управљање знањем у систему квалитета, (у припреми).

  • Дарко Петковић, Технолошки паркови, Машински факултет, Зеница,2007.

  • Закон о заштити интелектуалне својине

Облици провјере знања

Кроз пројектни рад тим студената рјешава практичан задатак истраживања и презентације студија случаја. Оцјењује се пројектни рад у цјелини. Два колоквијума средином и крајем семестра су писмени у облику рјешавања задатих тестова из области управљања знањем.Завршни испит је усмени.

Похађање наставе
5 бод.
Пројекти
30 бод.
Завршни испит
20 бод.
Активност на настави
5 бод.
Колоквијуми
40 бод.
Укупно
100 бод.

Посебне назнаке за предмет:

Име и презиме наставника који је припремио податке:

Др Мирослав Бобрек, ред. проф.

Огласна табла